قبرستان گيليارد يا گيلارد (جيلارد) در مجاورت جاده گيلاوند منتهي به دماوند بر روي ارتفاعات آن، تپه‌اي واقع در شمال غربي، روستاي گيلارد، به وسعت 137500 متر مربع، قرار گرفته است.
از دوران گذشته، يهوديان براي ناميدن اين شهر از واژه گيلعاد استفاده مي‌بردند. البته گيلعاد نام شهري است در شمال اسرائيل. به روايتي اولين مهاجرين يهودي به اين منطقه (دماوند) از اهالي گيلعاد بوده‌اند.


گیلعاد
واژه گیلعاد در فرهنگ عبری به معنای ستون جاویدان یا ستون یادبود در نظر گرفته شده است.
همچنین نام سرزمینی است در بخش شرقی ایسرائیل که در حال حاضر بخشی از آن جزو خاک اُردن محسوب می شود. این شهر در شرق رودخانه اُردن قرار دارد و از دریاچه تبریه در شمال تا بحرالمیت تا مرکز گسترش یافته و بخشی از توابع اربید، دومین شهر بزرگ اُردن (بعد از عمان) را تشکیل می دهد. ضمن آنکه این منطقه کاملاً کشاورزی به شمار می رود.
گیلعاد در جنوب دامنه کوه گیلعاد قرار گرفته و اعراب واژه جیلعاد را بکار می برند، که به معنای سخره سخت و محکم در نظر گرفته شده است، که یقیناً می تواند نشانگر ماهیت کوهستابی بودن این منطقه باشد.
در کتاب مقدس توراه درباره شخص گیلعاد (نسل چهارم حضرت یوسف) و قبیله گیلعادی در چندین آیه اشاره شده است.

قبرستان گيليارد متشكل از دو بخش قديمي و نسبتا جديد مي‌باشد، بخش قديمي در جنوب شرقي و در امتداد آن بخش جديد در شمال قرار گرفته است.
قديمي‌ترين سنگ قبر در بخش جديد متعلق است به تاريخ 1304 خورشيدي. كليه قبوراهاي موجود، با جهت شرقي‌غربي، اغلب سنگ‌هاي موجود يكپارچه در اشكال هندسي مكعب، مكعب‌مسطتيل و برخي در اثر فرسايش به مرور شكل هندس خود را از دست داده‌اند و به صورت نيمه استوانه درآمده‌اند و عموما از جنس گرافيت مي‌باشد. بيشترين سنگ‌ها از يك قطعه افقي و برخي از دو قطعه عمود بر هم مي‌باشند.
بر روي اكثر سنگ قبرها، در حاشيه بالا عبارتي به خط عبري و در پايين آن تصاوير از هفت شاخه منورا و يا ستاره ماغن‌داويد نقش بسته است، نام و نام پدر همراه با شهرت متوفي و زمان فوت او به خط عبري و فارسي حك شده است. برخي از سنگ‌ها با نقوش گل در حاشيه نوشته‌ها تزئين شده و بحضي فاقد هر نوع تزئيني مي‌باشد.
ابعاد سنگ‌ها حداكثر به طول 2 متر تا 75 سانتيمتر متغير بوده است.
يقينا كثرت قبور موجود در گورستان گيلارد نشان از آن دارد كه در اين منطقه شهروندان يهودي از گذشته‌هاي دور سكونت داشته و حتي جمعيت كثير و قابل‌ملاحظه‌اي را تشكيل داده بودند.
بدون ترديد با وابستگي هاي فرهنگي و تاريخي خويش، در اين منطقه نقش موثري را در ارتقاء يك تمدن بهينه ايفا نموده‌اند. اما امروز تعداد بسيار قليلي از يهوديان در دماوند سكنا دارند و يا در رفت و آمد هستند، تا چندي پيش هرزگاهي بنابر وصيت شخص متوفي، جسدش از تهران به گيليارد منتقل مي‌شد و در اين گورستان به خاك سپرده مي‌شد. آنچه كه مشخص است گورستان گيليارد در حال حاضر وضعيت مناسبي ندارد.
به جهت ممنوعيت استفاده از گورستان، بلااستفاده بودن، نيز عدم رسيدگي و فزوني يافتن ناهنجاري‌ها به شكل يك گورستان قديمي و متروكه درآمده.
سنگ‌قبرها شكسته و پراكنده شده‌اند، در بخش جنوب شرقي و شرق گورستان گيليارد محل انباشت زباله، خاك و خاشاك و نخاله‌هاي ساختماني مي‌باشد، نيز زمين‌هاي كشاورزي اطراف به مرور خريداري مي‌شوند و با ايجاد ساختمان ها، اين منطقه در آينده نه چندان دور به شبكه شهري مي پيوندد. همچنین ظهور گودال های عمیق به جای قبرها حاکی از تلاش های شبانه ی دزدانی است که شبانه در پی گنج قبور این گورستان را به چاله هایی بدل می کنند، به همین منظور لازم است براي حفاظ از اين ميراث تاريخي، ديواري بر دور گورستان گيليارد كشيده شود.

منبع: http://7dorim.com


موضوعات مرتبط: جاذبه های تاریخی و گردشگری
برچسب‌ها: گیلعاد , زیارتگاه یهودیان جیلارد , زیارتگاه یهودیان , یهود

یکشنبه دوازدهم مهر ۱۳۹۴ | 12:9 | زهرا طهماسبی |
طراح قالب
امکانات وب